Hinduizm

Doğum ve Yeniden Doğuş

Budist Kitaplar, Budizm, Budizm Felsefesi, Hinduizm, Şamanizm, Tibet Budizmi, Zen Budizmi

Budizm‘de, bir insanın yeniden doğuşu,  anne karnında embriyonun oluşması için 3 temel faktör gereklidir: yumurta, sperm ve suttalarda mecazi olarak “can” diye adlandırılan karma-enerjisi (karma-vega). Bu karma-enerji ölmekte olan bir birey tarafından yayılır. Devamını oku »

Budizm İnancında Cehennem

Budizm, Budizm Felsefesi, Budizm Resimleri, Hinduizm

Buddha‘nın vaazlarını içeren Majjhima Nikaya‘nın “Devaduta Sutta” diye adlandırılan 130.bölümünde Buddha, cehennemi ayrıntılı şekilde anlatır. Budizm‘de kendi alt düzeyleri de olan beş (bazen altı) yeniden doğuş alemi olduğuna inanılır. Bu alemlerden cehennem alemi veya Naraka yeniden doğuşun en alt düzeydeki alemidir. Cehennem aleminin de en alt ve kötü düzeyi Avīci veya “sonsuz acı”dır. Buddha‘nın kendisini öldürmeye çalışan ve manastır düzeninde ayrılık çıkaran müridi Devadatta‘nın Avici Cehenneminde yeniden doğduğu ifade edilir. Devamını oku »

Budizm nedir?

Buddha Kimdir?, Budist Filmler, Budist Kitaplar, Budist Monklar, Budist Tapınakları, Budist Videoları, Budizm, Budizm Felsefesi, Budizm Resimleri, Hinduizm, Meditasyon, Şamanizm, Tibet Budizmi, Yoga, Zen Budizmi

Budizm, Gautama Buda adlı Hint düşünürün ortaya koymuş olduğu felsefe sisteminin yüzyıllar boyunca toplum ve sosyal yaşantıya göre şekillenerek dini bir form oluşturmuş halidir.

Budizm Hindistan’ın bütün doğu bölgelerinde yayılarak Kamboçya,Tayland gibi ülkelerin halklarının dini inancı olmuştur. Budizmin kabul edilmesinden sonra çeşitli mezhepler doğmuştur ve gelenekçi budizm olarak bilinen “Theravada ve Hinayana“ya karşılık “Mayahan” budizmi ortaya çıkmıştır. Budist.net olarak size bu konularda da daha detaylı bilgi sunacağız. Devamını oku »